OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ocelový věštec přichází s další dávkou jednoduchého, nenáročného heavy metalu. Ač je tento žánr postaven především na své hutnosti a jednoduchém, melodickém námětu, najdou se přesto skupiny, které hranice těchto kritérií překračují a dávají do své hudby něco navíc, osobitost, emoce a jejich hudba je pak obrazem jejich životních postojů, nemusíte rozumět jedinému slovu a víte o čem a proč hrají. Steel Prophet, americká skupina, která ke konci devadesátých let vydala poměrně dost alb, mezi takové skupiny nepatří.. Nicméně ať si poslechnete jakékoliv z nich, neočekávejte, že vás zaujme přílišná instrumentální zručnost či nápaditost. Je to heavy metal, nic víc. Pár zajímavých motivů, které působí dost nedotaženým dojmem. Výjimkou by snad bylo jejich předposlední album, Book Of Death, ale svým novým počinem se vrací zpět do hlubin průměrnosti.
První skladba Truth sází pomyslnou laťku poměrně vysoko. Je postavená hlavně na rychlém rytmu a velmi chytlavém refrénu, kde nám Ocelový věštec praví: „My se nikdy nevzdáme !“. Jinak už tahle skladba obsahuje jen průměrná kytarová sóla, ale snad se nějaká hudební nápaditost ukáže ve zbytku alba. Jenže ono ne, následuje další svižná skladba a po ní další. Od skupiny, která již hraje přes deset let a má za sebou slušnou řádku alb bych čekal přeci jenom víc nápaditosti, víc osobitosti v instrumentálních pasážích. Nevýrazný pěvecký projev Ricka Mythiasina celkový dojem průměrnosti jen umocňuje. Ve skladbě One Way Out se rytmus sice stane hutnějším a pomalejším, ale těžké kytarové rify jsou stejně nevýrazné, stejně ploché jako celé toto album. Balada Among The Damned pak alespoň trochu vyčnívá z prázdnoty okolní hudby. Poměrně pěkná melodie, zpěv v doprovodu akustické kytary, která je v refrénu vystřídána těžkými kytarovými pasážemi. Následuje nudná instrumentální mezihra Bolero. Nenechte se zmást názvem, opravdu nejde o pokus zahrát klasiku od Ravela na elektrické kytary, naštěstí. Mirror, Mirror, Life after Life je návratem k rychlému rytmu, skladby klasického schématu a konvenčních sól. Sice to šlape jak rychlý heavy metal má, jenže to je všechno. Další zvolnění přináší druhá balada Blackest of Hearts, která však postrádá i vcelku pěkný nápad té předchozí. A ke konci alba se již žádného překvapení nedočkáme.
Jedno se ale téhle skupině musí nechat. Mají výdrž, výdrž vydávat alba s takřka stejným zvukem, nesnažíc se předvést nějakou instrumentální dovednost. Stále jen rychlé, nápadu-prosté skladby proložené dost nudnými baladami. Až na dvě či tři dobré písně, to je veskrze nezáživné album. Zarytí stoupenci žánru, kteří ani od heavy metalu víc než jednoduchou hutnou hudbu nečekají, možná se mnou souhlasit nebudou, ale tohle považuji za horší průměr na metalové hudební scéně.
Zarytí stoupenci žánru, kteří ani od heavy metalu víc než jednoduchou hutnou hudbu nečekají, možná se mnou souhlasit nebudou, ale tohle považuji za horší průměr na metalové hudební scéně.
4 / 10
Rick Mythiasin
- zpěv
Rick Katchinsky
- kytara
Jim Williams
- kytara
Vince Dennis
- basa
Karl Petter Rosqvist
- bicí
1. Truth
2. Rainwalker
3. One way Out
4. Shattered Apart
5. Among The Damned
6. Bolero
7. Mirror, Mirror, Life After Life
8. Blackest Of Hearts
9. Martyred
10. Magenta
11. Killers Confetion
12. Magenta Reprise
Unseen (2002)
Book Of The Death (2001)
Genesis (2000)
Messiah (2000)
Dark Hallucinations (1999)
Into The Void (1997)
Continuum (1996)
The Godess Principle (1995)
Inner Ascendance (demo) (1989)
Celkom pohodovy album aj ked Book of Dead sa mi zda ovela lepsi.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.